Administrator
Odsłony: 3991

1) Zespół Katedralny

2) Stare Miasto

3) Muzeum Kamieni

4) Port jachtowy 


 

 Zespół Katedralny

katedra kamien mini

Najwspanialszym pomnikiem historii i zarazem największym obiektem zabytkowym Kamienia Pomorskiego jest katedra. Konkatedra św. Jana Chrzciciela - romańsko-gotycka bazylika, historyczna katedra diecezji pomorskiej, obecnie świątynia pełni funkcje kościoła parafialnego i konkatedry archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Ufundował ją książę Kazimierz I. Pod koniec XV w. katedra otrzymała nowy ołtarz główny - gotycki tryptyk. Wnętrze katedry wzbogaciły barokowe organy (1669), ambona (1683), lektoryjna krata z ołtarzem przed prezbiterium (1684) oraz piękna krata wokół XIII-wiecznej chrzcielnicy kamiennej (1685).W podziemiach katedry chowano książąt zachodniopomorskich i biskupów kamieńskich. Od 1965 r. w zabytkowych wnętrzach katedry odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.

 Wirydarz katedralny.

wirydaz mini

Wzniesiono go na początku XIV w. jest jedynym wirydarzem przykatedralnym w Polsce. W przeszłości służył do nabożeństw, procesji medytacji i publicznych pokut. Ze względu na egzotyczną zieleń, która go otacza, stanowi najbardziej cichy i malowniczy zakątek zabudowań katedralnych. Obecny wygląd wirydarz przybrał w 1881r. (wówczas odrestaurowano go). Obecnie na jego środku umieszczono granitową chrzcielnicę-studzienkę z XII w.

  Skarbiec katedralny

 skarbies mini

W połowie XIV w. nad wschodnim skrzydłem krużganków dobudowano cztery gotyckie sale najstarszego według przekazów Jana Długosza i najbogatszego w Polsce skarbca katedralnego. Znajdowały się tu liczne dzieła sztuki gromadzone przez stulecia... Pod koniec ostatniej wojny wyposażenie skarbca wywieziono i uważa się je za zaginione. Obecnie w pomieszczeniach skarbca znajduje się muzeum przykatedralne.

 Kamieńskie organy

organy kamien mini

Barokowe organy w katedrze kamieńskiej ufundował w 1669 r. ostatni po kądzieli z rodu Gryfitów książę pomorski Ernest Bogusław de Croy i Arechot. Konstruktorem i budowniczym organów był Michał Bergiel ze Szczecina. O wielkości instrumentu świadczą dane: 13 m szerokości, 9 m wysokości i 2660 piszczałek Koszt budowy wyniósł 4000 talarów. Pierwszy koncert odbył się w grudniu 1672 r. W czasie działań wojennych organy poważnie uszkodzono. Wyremontowano je w 1962 r. Przywrócono instrumentowi dawną świetność. Osiągnął ponownie 47 głosów i ma teraz 3300 piszczałek.

Dwór kurii biskupiej

Usytuowany jest przy placu katedralnym. Powszechnie nazywa się go pałacem biskupim. Z dokumentów wynika, ze w XIV - XVII w. służył jako siedziba kurii biskupiej.


Stare Miasto
Kościół św. Mikołaja

kosciol sw mikolaja mini

Wzniesiono go w XIV w. z cegły i niewielkiej ilości kamienia narzutowego. Pierwotnie był bezwieżną kaplicą szpitalną. W wyniku późniejszych zmian około XVI w. dobudowano nowe przęsło i charakterystyczną pięcioboczną wieżę.Kościół znajduje się wśród drzew, w parku miejskim na wzgórzu. Świątynia jest orientowana, halowa, na planie prostokąta z eliptycznym prezbiterium i wieżą, której trzon stanowią cztery potężne skarpy zabudowane ściankami i podzielone na kondygnacje. Hełm dzwonnicy pokryty jest drewnianą dachówką przypominająca rybią łuskę. Wieża w swej dolnej kondygnacji otwarta jest na cztery strony półokrągłymi arkadami, w części centralnej posiada dekorację maswerkową, a w szczycie okna szczelinowe.
Elewacja ścian i wieża wykonane są z cegły z niewielkim udziałem kamienia narzutowego. Kościół posiada strop prosty, belkowany. Wnętrze kościoła jest proste, współczesne. Dawne wyposażenie świątyni sprzed 1945 roku uległo rozproszeniu po zamknięciu kościoła i jego adaptacji na muzeum. Cześć zachowanych figur można zobaczyć w kamieńskiej katedrze.

Ratusz Gotycki

ratusz mini

Ratusz powstał na przełomie XIII i XIV w., usytuowano go w centrum staromiejskiego rynku. Obecnie ratusz jest siedzibą Urzędu Miejskiego. Gotycki ratusz miejski z trójarkadowym podcieniem od strony wschodniej i bogatym wystrojem elewacji. Ratusz kamieński zbudowano w XIII wieku. Usytuowany jest w centrum rynku. W połowie XVI wieku budynek został nieznacznie przebudowany i nadano mu cechy renesansowe. W 1945 roku obiekt uległ zniszczeniu. Po II wojnie światowej został odbudowany z pieczołowicie zrekonstruowaną bryłą, wystrojem elewacji i wnętrz z okresu gotyku.
Obiekt należy do typowych ratuszy podcieniowych budowanych na Pomorzu Zachodnim w okresie średniowiecza. Posiada kształt wydłużonej kamienicy z trójarkadowym podcieniem od strony wschodniej i bogatym wystrojem elewacji podzielonych ostrołukowymi arkadami i wielobocznymi lizenami. Uwagę zwraca maswerkowa dekoracja szczytu zachodniego, podobna do renesansowej dekoracji szczytu pałacu biskupiego. W piwnicach i na parterze ratusza zachowały się gotyckie sklepienia krzyżow-żebrowe i kolebkowe.


Kamieniczki
kmieniczki przy ul. Gryfitów, miejsce starego grodu obok Kościoła Mariackiego, punkt widokowy w Muzeum Kamieni z panoramą na zachowany średniowieczny układ urbanistyczny


 Muzeum Kamieni

muzeum kamien mini

W Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim prezentowane są zbiory ciekawych minerałów, skamieniałości, a także eksponaty pochodzące z kosmosu. Przechadzając się po salach warto zwrócić uwagę na olbrzymie geody ametystów. Jednym z najciekawszych eksponatów jest gniazdo jaj dinozaura kaczodziobego, fragmenty skamieniałych kości prehistorycznych zwierząt, w tym kompletny szkielet dinozaura Deinonychusa, a także meteoryt Gibeon. W muzeum wyświetlany jest na bieżąco film pokazujący życie olbrzymich prehistorycznych gadów.

muzeum kamien2 mini
Muzeum mieści się w XIV wiecznej Baszcie Wolińskiej (1308r.) jedynej z ośmiu ocalałych. Dodatkową atrakcją jest taras widokowy, z którego można zobaczyć miasto (z wysokości doskonale rysuje się dawny kształt grodu) oraz jego okolice. Szczególnie interesujące są rozlewiska rzeki Dziwny z Zalewem Kamieńskim na czele oraz Wyspa Chrząszczewska. W jej pobliżu podziwiać można potężny Głaz Królewski, z którym wiąże się ciekawa legenda i od którego wywodzi się nazwa miasta.

 


Port Jachtowy

marina mini

Port Jachtowy Marina Kamień Pomorski jest przedsięwzięciem realizowanym w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Projekt szlaku obejmuje budowę infrastruktury sieci portów i przystani jachtowych w otoczeniu Zalewu Szczecińskiego, w Szczecinie oraz na wybrzeżu Bałtyku. Trasa Szlaku leży na głównej drodze wodnej prowadzącej ze stolicy Niemiec – Berlina poprzez Bałtyk do Skandynawii. Bliska odległość do Morza Bałtyckiego oraz bardzo dobry dojazd czyni to miejsce łatwo dostępnym.
Sąsiedztwo akwenów wodnych to prawdziwy raj dla miłośników żagli i wioseł, windsurfingu, kitesurfingu oraz wędkowania. Doskonałe warunki wietrzne Zalewu Kamieńskiego oraz stale rozbudowywana baza, sprawiły, że Kamień Pomorski to godny polecenia ośrodek żeglarstwa w Polsce, gdzie odbywają się ważne imprezy żeglarskie o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.
Kamieńska marina usytuowana w urokliwym otoczeniu starego miasta, będzie dysponowała 240 miejscami postojowymi. Lokalizacja portu umożliwia prowadzenie mariny macierzystej czyli przystosowanej do postoju jachtów przez cały sezon, a także do zimowania w hangarach i na placu. Marina dysponować będzie wypożyczalnią sprzętu rekreacyjnego takiego jak: rowery wodne, kajaki, żaglówki, rowery. Będzie można skorzystać również z dodatkowych usług: warsztatu szkutniczego i mechanicznego, slipowania, mycia łodzi.